Označení kanadský šindel se stalo synonymem pro lehkou a kvalitní střešní krytinu, která odolá i extrémnímu počasí. Oblíbený je též pro rychlou a nenáročnou pokládku, se kterou se bez potíží vypořádá zručný kutil.
Čemu se říká kanadský šindel?
Kanadský šindel je (podobně, jako bitumenový šindel, nebo bonský šindel) synonymem pro střešní asfaltový šindel. Označení „kanadský šindel“ pro oblíbenou lehkou střešní krytinu je však opodstatněné poněkud více, než ta ostatní.
Má totiž svůj historický a geografický původ. Střešní asfaltový šindel přišel na svět v oblasti Nové Anglie, ležící na hranici Kanady a USA. V USA se dokonce stále jedná o nejpoužívanější střešní krytinu, která prokazuje kvality pod velkými nánosy sněhu.
Stručná historie (nejen) kanadského šindele
V polovině 19. století probíhalo intenzivní hledání náhrady silně hořlavých střešních materiálů jako byly došky, dřevěné šindele a další. Prvními výsledkem této snahy byly dehtové šindele na textilní, nebo papírové vložce, zpočátku s dřevním, později s uhelným dehtem.
Na počátku 20. století se do této střešní krytiny poprvé dostal ropný asfalt. Jeho rozmach odsunula na později nejen hospodářská krize a první světová válka, ale též nedostupnost materiálů pro výrobu kvalitní nosné vložky.
Doposud se totiž používala přírodní textilie, nebo papír. Oba tyto materiály vytvářely nasákavou nosnou vložku, což se negativně projevovalo na kvalitě a životnosti „kanadských šindelů“.
První nenasákavé vložky se objevily až v poslední třetině 20. století, kdy se na trhu pohybovaly oba typy, kvalitativně však nesrovnatelné.
Kanadský šindel dnes
Dnes tvoří nosnou vložku moderní kompozitní textilie a umělá vlákna. Na ně se nabaluje asfaltová hmota. Společně vytvoří asfaltovou lepenku, tedy asfaltový pás, který je nakonec ošetřen minerálním posypem. Z hotového asfaltového pásu s posypem jsou pomocí speciálního stroje jednotlivé tvary šindelů vysekávány. V případě opravy střešního šindele je lze vyměnit po jednotlivých kusech (vyseknutých tvarech).
Střešní šindele, které jsou dnes na trhu dostupné jsou též opatřeny minerálním posypem, který zajišťuje ochranu před UV zářením a podílí se na finálním designu. V rámci vzhledu můžete vybírat z:
- tvaru střešního šindele (bobrovka, obdélník, delta a hexagonal),
- barvy střešního šindele (červená, modrá, zelená a další)
- použitého asfaltu (oxidovaný asfaltový pás, nebo modifikovaný asfaltový pás).
Životnost, kvalita a cena kanadského šindele
Životnost šindelů vždy závisí na zvoleném typu šindele, kvalitě pokládky, zvolené konstrukci krovu a řešení odvětrání střechy. Pohybuje se od 5 do 20 let pro oxidované asfaltové šindele a 25 až 50 let pro modifikované asfaltové šindele.
Kanadský šindel preferujte od výrobce, který na technickém listu deklaruje co nejvíce vlastností výrobku. Jedná se o množství asfaltové hmoty, tloušťku, typ použité vložky, pevnost atd.
Pro důležité stavby by měl zvolený šindel odpovídat evropské normě EN 544 pro střešní asfaltové šindele. Pokud má na obalu výrobce označeno ETA, výjimku z této evropské normy, je vhodné takový použít šindel pouze na méně významné stavby, jako jsou altány, kůlny, apod.
Cenu střešního šindele významně určuje:
- tloušťka,
- laminace,
- typ použitého asfaltu,
- typ vložky,
- velikost samolepicích bodů (+ jejich účinnost).
Při rozhodování mezi dvěma výrobky se zaměřte právě na tyto vlastnosti. Nezapomeňte si přečíst též návod jak položit střešní šindel, podklad pro asfaltový šindel a hřebíky na asfaltový šindel ve kterých najdete důležité informace a tipy ke správnému provedení pokládky.