Lehké střešní krytiny vynikají nízkým zatížením střešní konstrukce. Minimální zátěž krovů nabízí často možnost finančních úspor při rekonstrukcích, kdy nebývá nutné posilovat nebo vyměňovat krov. Rozhodně však nemusí platit, že lehká střešní krytina = levná střešní krytina. Jaké jsou základní možnosti na trhu lehkých střešních krytin?
Co je lehká střešní krytina?
Oproti „těžkým střešním krytinám“, jakými jsou pálené nebo betonové tašky, lehké střešní krytiny svou nízkou hmotnosti tolik nezatěžují krov a statiku budovy. Většina dnes používaných materiálů je navíc recyklovatelná.
Pomineme-li krytí střechy souvislou vrstvou, např. asfaltovým nátěrem na ploché střechy, klempířsky zpracovaným plechem a prosklením (vč. polykarbonátů), najdeme mezi lehkými střešními krytinami zejména asfaltové pásy, střešní asfaltové šindele, plech (v různých tvarech a povrchových úpravách), ocel a další. Jaké jsou ty nejběžnější, a která krytina je opravdu levná střešní krytina?
Plechové krytiny
- Ceny od 300 Kč/m2.
- Pro sklon střechy od 8°.
Jednotlivé plechové „šablony“ (maloformátové i velkoformátové) se lisují z kvalitní oceli, nebo hliníkového plechu. Na střešní konstrukci se připevňují vruty, pomocí zámků, nebo falců.
Na výběr existuje nejen spousta povrchových úprav – tedy barvy i materiály, zvyšující životnost výrobků, ale též množství tvarů (tašky, pásy, šablony). V nabídkách výrobců naleznete dokonce plechové imitace břidlice a dřevěných šindelů.
Plastové krytiny
- Ceny od 250 Kč/m2.
- Pro sklon střechy od 15°.
Plastové střešní tašky napodobují klasickou „těžkou“ betonovou tašku, nebo šindel. Polykarbonátové desky zase sklo.
Ty první se vyrábějí z recyklovaných plastů, ty druhé nikoliv, aby mohly bez potíží propouštět světlo. Vyrábějí se čiré i s různým zabarvením. Mohou mít UV filtr na jedné, nebo na obou stranách. Hojně je najdete na zastřešení teras a zimních zahrad.
Vláknocementové krytiny
- Ceny od 200 Kč/m2.
- Pro sklon střechy od 20°.
Následníci nechvalně známých azbestových střešních šablon a vlnovců se dnes vyrábějí z cementu, směsi organických vláken a křemičitých přísad.
Velmi často je najdete ve formě čtvercových šablon o délce strany 40 cm, pokládané jedním z vrcholů dolů. Velké plochy s nižším nárokem na estetické provedení můžete pokrývat stejným materiálem, zpracovaným však ve formě známých vlnitých desek.
Asfaltové krytiny
- Ceny od 120 Kč/m2.
- Pro sklon střechy od 15°.
Lepenka na střechu má více než stoletou tradici. Navíc je pružná a dokonale kopíruje i složité tvary střech. Levná střešní krytina, vynikající nenáročnou montáží, kterou při dodržení správného montážního postupu zvládne i průměrně zručný domácí kutil. Samolepicí asfaltové pásy lze pokládat i bez svařování plamenem.
Životnost asfaltových střešních krytin vždy závisí na zvoleném typu, kvalitním provedení pokládky, konstrukci krovů a řešení odvětrání střechy. Pohybuje se od 5 do 20 let pro šindele z oxidovaných asfaltových pásů a 25 až 50 let pro modifikované asfaltové šindele.
Pamatujte, že správně provedený podklad pod asfaltové šindele je základem správné funkce střechy a to platí i pro krytiny zahradních domků, pergol a garáží.
Skutečně levná lehká střešní krytina je asfaltový střešní šindel. Jak vybrat ten kvalitní?
Kvalitní materiál je základ. Vždy volte šindele na nosných vložkách z nenasákavých materiálů. Může se jednat o netkanou skelnou textilii.
Obecně lze říci, že čím je vložka těžší, tím je z ní vyrobený kanadský šindel kvalitnější. Proto v popisu výrobku hledejte informace o gramáži. Pomůže vám technický list, kde najdete další údaje ke správnému porovnání různých typů výrobku. Zejména množství asfaltové hmoty, tloušťku, typ použité vložky, pevnost atd.
Protože finální cenu výrobku určuje z velké části jeho tloušťka, typ asfaltu a vložky (v případě samolepicích pásů i velikost a účinnost samolepicích bodů), při rozhodování se zaměřte právě na tyto vlastnosti. Podrobnější informace najdete v tématu střešní asfaltový šindel a také v návodu jak položit střešní šindel.
Zdroj cenových odhadů: https://www.heureka.cz.