Lze prosím recyklovat asf. pásy? Předpokládám, že ano, ale neděje se to, protože každý pás má jiné složení a navíc hrozí, že v některém bude dehet či azbest… Resp. nevíte, jaké cca. procento likvidovaných pásů tyto látky obsahuje? Soudě podle životnosti pásů předpokládám, že již nyní převažují pásy vyrobené po roce 1990. Pokud tomu tak je, nestálo by za to zrušit zpoplatnění likvidace pásů s dehtem, aby nebyl důvod je podvodně vydávat za pásy bez dehtu, a recyklaci uvést do praxe?
Nejen na nás, ale také Svaz výrobců asfaltových pásů, se v rámci jeho odborné činnosti, na něj obrací spotřebitelé, stavební firmy a řemeslníci s podobnými dotazy, které se týkají klasifikace odpadu tvořeného asfaltovými hydroizolačními pásy. Především při rekonstrukcích staveb, kdy probíhá zateplování plášťů a střech budov nebo při demolicích se běžně setkávají s potřebou likvidace stavebního odpadu včetně asfaltových pásů.
Problém nastává v případě, kdy jsou asfaltové pásy demontovány a odvezeny na skládku či sběrnu odpadu. Kvůli nesprávnému zatřídění jsou bohužel často považovány za nebezpečný odpad, na což doplácí odborně neinformovaní spotřebitelé a řemeslníci. Důvodem je mylná klasifikace mezi odpad obsahující dehet nebo azbest. Nastává odmítnutí sběru takového odpadu nebo vysoká sazba za jeho přijmutí. Proto v dalším textu uvádíme věci na správnou míru – https://svaz-ap.cz/content/asfaltove-pasy-jako-stavebni-odpad.