Zelená střecha – proč o ní uvažovat?

Zelená střecha

Zelené střechy najdou uplatnění v rozpáleném městě i tam, kde lišky dávají dobrou noc. V tomto článku najdete základní informace o zelených, neboli vegetačních střechách, a jejich hlavní přednosti.

Co je přesně zelená střecha?

Zelená střecha (jinak též vegetační střecha) je hodně široký, obecný pojem. V zásadě se jedná o střechu, která je zcela, nebo částečně pokryta vegetací. Je jedno jestli je taková zelená střecha šikmá, nebo plochá. Jestli na ní rostou téměř bezúdržbové sukulenty, nebo se podobá zahradě s anglickým trávníkem.

8 výhod zelených střech

  1. Snížení tepelných výkyvů
    Zeleň na střechách funguje jako izolace. Během letních měsíců má až o 40°C nižší teplotu než běžné krytiny. Podobný teplotní rozdíl panuje mezi chodníkem a trávníkem.
  2. Prodloužení životnosti střechy
    Vrstvy vegetačních střech chrání konstrukci a hydroizolaci zelené střechy před UV zářením a ostatními vlivy počasí. Díky tomu mohou výrazně prodloužit jejich životnost.
  3. Zadržování srážek
    Díky přirozenému zadržování vody v substrátu a zeleni se výrazně snižuje množství odtoku vody. Tím se podporuje přirozený koloběh vody, která se stíhá odpařovat a v neposlední řadě též šetří kanalizační řád.
  4. Lepší kvalita vzduchu
    Rostliny jsou plícemi naší planety. Vegetační střecha poskytuje prostor pro fotosyntézu v místech, kde obvyklá zeleň ustoupila zástavbě.
  5. Zlepšení mikroklimatu
    Zelené střechy zvyšují vlhkost vzduchu ve svém okolí a přirozeně zachycují prachové částice.
  6. Prostor pro život, nejen pro lidi
    Šikovně koncipované zelené střechy mohou být oázou klidu v rušné městské zástavbě. Stane se domovem různých živočišných druhů a podpoří biodiverzitu.
  7. Snížení pronikání hluku
    Nesourodá vrstva rostlin a substrát přirozeně tlumí veškeré zvuky, které by mohly do domu pronikat.
  8. Estetika
    Vegetační střecha lahodí oku (nejen) milovníkům přírody. Každý kus je originál, který se navíc v průběhu roku mění.

Co zvážit před rozhodnutím o realizaci zelené střechy?

Statika budovy

Zásadní otázkou je nosnost střechy. U novostaveb je prostor vše vyřešit v projektu a není problém uzpůsobit dům předpokládané zátěži. Pokud rekonstruujete, je hmotnost budoucí střechy klíčová a může si vyžádat dodatečné stavební úpravy.

Typ zelené střechy

Zelená střecha může být rovná i šikmá. Sklon ovlivňuje skladbu střechy, použité rostliny a hospodaření s vodou. U rovných střech je třeba zajistit odtok přebytečné vody. Čím vyšší sklon střecha má, tím víc je třeba řešit naopak to, aby voda neodtékala.

Špatně navrženou šikmou zelenou střechu snadno poznáte podle uvadajících rostlin v horní části.

Čas

Podle typu použitých rostlin, a s tím související náročnosti údržby, lze zelené střechy rozdělit na:

  • Extenzivní
    Na extenzivní zelené střeše se používají na péči méně náročné rostliny, např. sukulenty. Kromě nenáročného pěstování mají i nižší nároky na vrstvu substrátu. Proto bývají extenzivní zelené střechy lehčí.
  • Intenzivní
    Intenzivní zelené střechy připomínají zahradu nejen vzhledem, ale i potřebnou údržbou. Zpravidla je nutné ji pravidelně zalévat a sekat.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, může být zelená střecha tou pravou a funkční ozdobou každého domu.

Pro použití na zelených střechách volte charBIT ELAST proVEGET® 52

charBIT ELAST proVEGET je natavitelný asfaltový pás s nenasákavou nosnou vložkou z polyesterového rouna, oboustranně opatřenou krycí vrstvou ze speciálního SBS modifikovaného asfaltu s účinnými látkami odpuzující kořínky.

charBIT ELAST proVEGET® 52 pro zelené střechy

V kombinaci s ověřenými hydroizolačními vlastnostmi modifikovaných asfaltů jsou přísady proti prorůstání kořínků důležitým předpokladem pro dlouhodobou ochranu staveb se zelenými střechami.